GE Critical Power EHHD036A0F41Z
EHHD036A0F41Z picture photo
Mfg. Part Number
EHHD036A0F41Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W
Datasheet Download
EHHD036A0F41Z.pdf
Availability of EHHD036A0F41Z
QUANTITY
EHHD036A0F41Z Order Process
Ship out your order
Specifications of EHHD036A0F41Z
Internal Part NumberEIS-EHHD036A0F41Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHammerhead™ Series
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHammerhead™ EHHD036A0F
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.35" H (58.4mm x 22.8mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max119W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EHHD036A0F41Z
Related LinksEHHD03, EHHD036A0F41Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
EHHD036A0F41Z Details Description
Related parts for EHHD036A0F41Z
CONN RECEPT PIN .032-.046".219" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 4.4NS 256BGA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf