Knowles EK-23032-C60
EK-23032-C60 picture photo
Mfg. Part Number
EK-23032-C60
Manufacturer
Product Category
Microphones
Brief Description
MICROPHONE
Datasheet Download
EK-23032-C60.pdf
Availability of EK-23032-C60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EK-23032-C60 Order Process
Ship out your order
Specifications of EK-23032-C60
Internal Part NumberEIS-EK-23032-C60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUltrasonic Applications
Featured ProductEK Series Microphone
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyMicrophones
SeriesEK
PackagingBulk
TypeElectret Condenser
Output TypeAnalog
DirectionOmnidirectional
Frequency Range100Hz ~ 5kHz
Sensitivity-53dB ±2dB @ 74dB SPL
S/N Ratio-
Impedance4.4 kOhm
Voltage - Rated1.3V
Current - Supply50µA
Port LocationSide
Seal RatingNone
TerminationSolder Pads
Size / Dimension5.56mm L x 3.99mm W
Height (Max)2.21mm
ShapeRectangular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EK-23032-C60
Related LinksEK-230, EK-23032-C60 Datasheet, Knowles Distributor
EK-23032-C60 Details Description
Related parts for EK-23032-C60
RECTIFIER BRIDGE 10A 100V BR-6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 113X37MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
RES 400 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23 datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 150MW SOT523 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 1% 10W datasheet.pdf