FFF EK12215000J0G
EK12215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EK12215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
EK12215000J0G.pdf
Availability of EK12215000J0G
QUANTITY
EK12215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EK12215000J0G
Internal Part NumberEIS-EK12215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,070
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEK
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EK12215000J0G
Related LinksEK1221, EK12215000J0G Datasheet, FFF Distributor
EK12215000J0G Details Description
Related parts for EK12215000J0G
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.4"L X 7.4"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 137KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED LC 0.52" CA datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF N-CH 500W 50V NI-780S datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23 datasheet.pdf
BOX PIN HSG 80 POS 100 C/L datasheet.pdf