United Chemi-Con EKMA500ELL4R7ME07D
EKMA500ELL4R7ME07D picture photo
Mfg. Part Number
EKMA500ELL4R7ME07D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMA500ELL4R7ME07D.pdf
Availability of EKMA500ELL4R7ME07D
QUANTITY
EKMA500ELL4R7ME07D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMA500ELL4R7ME07D
Internal Part NumberEIS-EKMA500ELL4R7ME07D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMA
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMA500ELL4R7ME07D
Related LinksEKMA500EL, EKMA500ELL4R7ME07D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMA500ELL4R7ME07D Details Description
Related parts for EKMA500ELL4R7ME07D
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 11W datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 26POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3200PF 400VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT QUAD LVDS 60-LLP datasheet.pdf
QSFP+ QDR PATCH CBL 3M 28 AWG datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf