United Chemi-Con EKMG100ELL103MLP1S
EKMG100ELL103MLP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG100ELL103MLP1S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKMG100ELL103MLP1S.pdf
Availability of EKMG100ELL103MLP1S
QUANTITY
EKMG100ELL103MLP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG100ELL103MLP1S
Internal Part NumberEIS-EKMG100ELL103MLP1S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.89A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG100ELL103MLP1S
Related LinksEKMG100EL, EKMG100ELL103MLP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG100ELL103MLP1S Details Description
Related parts for EKMG100ELL103MLP1S
ENCODER OPTICAL 256 CPR 8MM SHFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 1MM R/A SMD AU datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
26500 28C 24#20 4#12 SKT PLUG datasheet.pdf
Quad, 14-bit, 50 MSPS Serial LVDS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf