United Chemi-Con EKMG101EC3471MLN3S
EKMG101EC3471MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG101EC3471MLN3S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKMG101EC3471MLN3S.pdf
Availability of EKMG101EC3471MLN3S
QUANTITY
EKMG101EC3471MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG101EC3471MLN3S
Internal Part NumberEIS-EKMG101EC3471MLN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current715mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG101EC3471MLN3S
Related LinksEKMG101EC, EKMG101EC3471MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG101EC3471MLN3S Details Description
Related parts for EKMG101EC3471MLN3S
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
ADAPTER USB A MALE TO A MALE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
YELLOCK PE EXTENSION CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET 220POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/03/180G 1.5 BK datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf