United Chemi-Con EKMG160ELL100ME11D
EKMG160ELL100ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG160ELL100ME11D
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKMG160ELL100ME11D.pdf
Availability of EKMG160ELL100ME11D
QUANTITY
EKMG160ELL100ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG160ELL100ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG160ELL100ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG160ELL100ME11D
Related LinksEKMG160EL, EKMG160ELL100ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG160ELL100ME11D Details Description
Related parts for EKMG160ELL100ME11D
SENSR OPTO TRANS 304.8MM SNAP-IN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.86V 1W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IGBT 600V 223A 625W SMPD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
RELAY RF 1 FORM C 6V datasheet.pdf
RELAY SSR 660VAC/50A DC datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf