United Chemi-Con EKMG160ELL103MMP1S
EKMG160ELL103MMP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG160ELL103MMP1S
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKMG160ELL103MMP1S.pdf
Availability of EKMG160ELL103MMP1S
QUANTITY
EKMG160ELL103MMP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG160ELL103MMP1S
Internal Part NumberEIS-EKMG160ELL103MMP1S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.06A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG160ELL103MMP1S
Related LinksEKMG160EL, EKMG160ELL103MMP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG160ELL103MMP1S Details Description
Related parts for EKMG160ELL103MMP1S
IC RCVR QUAD DIFF LINE 20-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
LED ACCY PCB STD SPACESETTER datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0062UF RADIAL datasheet.pdf