United Chemi-Con EKMG160ELL471MHB5D
EKMG160ELL471MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG160ELL471MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKMG160ELL471MHB5D.pdf
Availability of EKMG160ELL471MHB5D
QUANTITY
EKMG160ELL471MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG160ELL471MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKMG160ELL471MHB5D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current310mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG160ELL471MHB5D
Related LinksEKMG160EL, EKMG160ELL471MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG160ELL471MHB5D Details Description
Related parts for EKMG160ELL471MHB5D
CAP TANT 33UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A POWERMITE1 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 200KHZ TO99-8 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf