United Chemi-Con EKMG160ETD100ME11D
EKMG160ETD100ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG160ETD100ME11D
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKMG160ETD100ME11D.pdf
Availability of EKMG160ETD100ME11D
QUANTITY
EKMG160ETD100ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG160ETD100ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG160ETD100ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG160ETD100ME11D
Related LinksEKMG160ET, EKMG160ETD100ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG160ETD100ME11D Details Description
Related parts for EKMG160ETD100ME11D
CONN TERMINATOR ADAPT BNC 75OHM datasheet.pdf
RES 25 OHM 20W 5% WW RAD datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIES VIBRAKRIMP QD 26-24 datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
DINCONN R MALE PF 64 CKT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf