United Chemi-Con EKMG160ETD102MJ16S
EKMG160ETD102MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG160ETD102MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKMG160ETD102MJ16S.pdf
Availability of EKMG160ETD102MJ16S
QUANTITY
EKMG160ETD102MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG160ETD102MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKMG160ETD102MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG160ETD102MJ16S
Related LinksEKMG160ET, EKMG160ETD102MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG160ETD102MJ16S Details Description
Related parts for EKMG160ETD102MJ16S
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 1.25MSPS LP 48-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 85MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf