United Chemi-Con EKMG250ELL102MJ20S
EKMG250ELL102MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG250ELL102MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKMG250ELL102MJ20S.pdf
Availability of EKMG250ELL102MJ20S
QUANTITY
EKMG250ELL102MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG250ELL102MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMG250ELL102MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current680mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG250ELL102MJ20S
Related LinksEKMG250EL, EKMG250ELL102MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG250ELL102MJ20S Details Description
Related parts for EKMG250ELL102MJ20S
FAN AXIAL 80X38MM 220/240VAC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ SIP7 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 10% 100W datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 5P-5P/5P F-F/M datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf