United Chemi-Con EKMG250ELL152MK25S
EKMG250ELL152MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG250ELL152MK25S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKMG250ELL152MK25S.pdf
Availability of EKMG250ELL152MK25S
QUANTITY
EKMG250ELL152MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG250ELL152MK25S
Internal Part NumberEIS-EKMG250ELL152MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG250ELL152MK25S
Related LinksEKMG250EL, EKMG250ELL152MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG250ELL152MK25S Details Description
Related parts for EKMG250ELL152MK25S
CONN HEADER 50POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf