United Chemi-Con EKMG250ELL332ML25S
EKMG250ELL332ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG250ELL332ML25S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKMG250ELL332ML25S.pdf
Availability of EKMG250ELL332ML25S
QUANTITY
EKMG250ELL332ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG250ELL332ML25S
Internal Part NumberEIS-EKMG250ELL332ML25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG250ELL332ML25S
Related LinksEKMG250EL, EKMG250ELL332ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG250ELL332ML25S Details Description
Related parts for EKMG250ELL332ML25S
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CARD GUIDE FR 10.5X0.078" RUST datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V DUAL 15V datasheet.pdf