United Chemi-Con EKMG250ELL472MLN3S
EKMG250ELL472MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG250ELL472MLN3S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKMG250ELL472MLN3S.pdf
Availability of EKMG250ELL472MLN3S
QUANTITY
EKMG250ELL472MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG250ELL472MLN3S
Internal Part NumberEIS-EKMG250ELL472MLN3S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG250ELL472MLN3S
Related LinksEKMG250EL, EKMG250ELL472MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG250ELL472MLN3S Details Description
Related parts for EKMG250ELL472MLN3S
RES SMD 1.5M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16384X36 120QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf