United Chemi-Con EKMG250EMC102MJ20S
EKMG250EMC102MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG250EMC102MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKMG250EMC102MJ20S.pdf
Availability of EKMG250EMC102MJ20S
QUANTITY
EKMG250EMC102MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG250EMC102MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMG250EMC102MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current680mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG250EMC102MJ20S
Related LinksEKMG250EM, EKMG250EMC102MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG250EMC102MJ20S Details Description
Related parts for EKMG250EMC102MJ20S
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.036DIA TIN datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 50V CH 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf