United Chemi-Con EKMG251ELL470MK25S
EKMG251ELL470MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG251ELL470MK25S
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
EKMG251ELL470MK25S.pdf
Availability of EKMG251ELL470MK25S
QUANTITY
EKMG251ELL470MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG251ELL470MK25S
Internal Part NumberEIS-EKMG251ELL470MK25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG251ELL470MK25S
Related LinksEKMG251EL, EKMG251ELL470MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG251ELL470MK25S Details Description
Related parts for EKMG251ELL470MK25S
SWITCH 12 POS DIP PIANO SEALED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
PWR JCK 2.0X6.4MM PNL MNT W/TABS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 200MA 5.05 OHM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZA10 M20 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf