United Chemi-Con EKMG350ELL220ME11D
EKMG350ELL220ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG350ELL220ME11D
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKMG350ELL220ME11D.pdf
Availability of EKMG350ELL220ME11D
QUANTITY
EKMG350ELL220ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG350ELL220ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG350ELL220ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current61mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG350ELL220ME11D
Related LinksEKMG350EL, EKMG350ELL220ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG350ELL220ME11D Details Description
Related parts for EKMG350ELL220ME11D
Crystal 10.6244MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 7A TO-220 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 539MA 665 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 30A PPAK SO-8 datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10.8NS 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf