United Chemi-Con EKMG350ELL330ME11D
EKMG350ELL330ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG350ELL330ME11D
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKMG350ELL330ME11D.pdf
Availability of EKMG350ELL330ME11D
QUANTITY
EKMG350ELL330ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG350ELL330ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG350ELL330ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG350ELL330ME11D
Related LinksEKMG350EL, EKMG350ELL330ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG350ELL330ME11D Details Description
Related parts for EKMG350ELL330ME11D
CABLE D-SUB - AMP25B/AE25G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 223K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.8A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf