United Chemi-Con EKMG350ELL332MLP1S
EKMG350ELL332MLP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG350ELL332MLP1S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKMG350ELL332MLP1S.pdf
Availability of EKMG350ELL332MLP1S
QUANTITY
EKMG350ELL332MLP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG350ELL332MLP1S
Internal Part NumberEIS-EKMG350ELL332MLP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.61A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG350ELL332MLP1S
Related LinksEKMG350EL, EKMG350ELL332MLP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG350ELL332MLP1S Details Description
Related parts for EKMG350ELL332MLP1S
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 3.5K OHM 12W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf