United Chemi-Con EKMG350ELL470ME11D
EKMG350ELL470ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG350ELL470ME11D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKMG350ELL470ME11D.pdf
Availability of EKMG350ELL470ME11D
QUANTITY
EKMG350ELL470ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG350ELL470ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG350ELL470ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG350ELL470ME11D
Related LinksEKMG350EL, EKMG350ELL470ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG350ELL470ME11D Details Description
Related parts for EKMG350ELL470ME11D
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN TUBING CONNECTION 1.12" GRY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 277VAC datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - 1/4" datasheet.pdf
1200UF 35V 16.5X28 105C RAD datasheet.pdf