United Chemi-Con EKMG350ETC221MHB5D
EKMG350ETC221MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG350ETC221MHB5D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKMG350ETC221MHB5D.pdf
Availability of EKMG350ETC221MHB5D
QUANTITY
EKMG350ETC221MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG350ETC221MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKMG350ETC221MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG350ETC221MHB5D
Related LinksEKMG350ET, EKMG350ETC221MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG350ETC221MHB5D Details Description
Related parts for EKMG350ETC221MHB5D
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 M25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
COUPLER HYBRID 3300-3800MHZ datasheet.pdf
XFMR, GATE DRIVE, 55.5 V-U NPB datasheet.pdf