United Chemi-Con EKMG350ETC221MHB5D
EKMG350ETC221MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG350ETC221MHB5D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKMG350ETC221MHB5D.pdf
Availability of EKMG350ETC221MHB5D
QUANTITY
EKMG350ETC221MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG350ETC221MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKMG350ETC221MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG350ETC221MHB5D
Related LinksEKMG350ET, EKMG350ETC221MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG350ETC221MHB5D Details Description
Related parts for EKMG350ETC221MHB5D
BAG SHIELD METAL-IN 10X24 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 12NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf