United Chemi-Con EKMG401ELL1R0MF11D
EKMG401ELL1R0MF11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG401ELL1R0MF11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKMG401ELL1R0MF11D.pdf
Availability of EKMG401ELL1R0MF11D
QUANTITY
EKMG401ELL1R0MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG401ELL1R0MF11D
Internal Part NumberEIS-EKMG401ELL1R0MF11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG401ELL1R0MF11D
Related LinksEKMG401EL, EKMG401ELL1R0MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG401ELL1R0MF11D Details Description
Related parts for EKMG401ELL1R0MF11D
OPTOISO 2.5KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 60POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 400V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
2 MM LIGHT BLUE SLEEVE FOR AMT datasheet.pdf