United Chemi-Con EKMG451ELL4R7MJ20S
EKMG451ELL4R7MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG451ELL4R7MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKMG451ELL4R7MJ20S.pdf
Availability of EKMG451ELL4R7MJ20S
QUANTITY
EKMG451ELL4R7MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG451ELL4R7MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMG451ELL4R7MJ20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG451ELL4R7MJ20S
Related LinksEKMG451EL, EKMG451ELL4R7MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG451ELL4R7MJ20S Details Description
Related parts for EKMG451ELL4R7MJ20S
IC LATCH 9-BIT W/PARITY 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
LABEL-ESD CAUTION 2X2" 500/ROLL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS HYB GRAY POL B datasheet.pdf