United Chemi-Con EKMG500EC31R0ME11D
EKMG500EC31R0ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500EC31R0ME11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500EC31R0ME11D.pdf
Availability of EKMG500EC31R0ME11D
QUANTITY
EKMG500EC31R0ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500EC31R0ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG500EC31R0ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500EC31R0ME11D
Related LinksEKMG500EC, EKMG500EC31R0ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500EC31R0ME11D Details Description
Related parts for EKMG500EC31R0ME11D
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X6S 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 61MA 98.9 OHM datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/D W/L datasheet.pdf
OSC XO 320.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf