United Chemi-Con EKMG500EC3221MJC5S
EKMG500EC3221MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500EC3221MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500EC3221MJC5S.pdf
Availability of EKMG500EC3221MJC5S
QUANTITY
EKMG500EC3221MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500EC3221MJC5S
Internal Part NumberEIS-EKMG500EC3221MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500EC3221MJC5S
Related LinksEKMG500EC, EKMG500EC3221MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500EC3221MJC5S Details Description
Related parts for EKMG500EC3221MJC5S
IDC CABLE - MCF34K/MC34F/MCF34K datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 361.2VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS DUAL PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PCB SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf