United Chemi-Con EKMG500EC32R2ME11D
EKMG500EC32R2ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500EC32R2ME11D
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500EC32R2ME11D.pdf
Availability of EKMG500EC32R2ME11D
QUANTITY
EKMG500EC32R2ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500EC32R2ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG500EC32R2ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500EC32R2ME11D
Related LinksEKMG500EC, EKMG500EC32R2ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500EC32R2ME11D Details Description
Related parts for EKMG500EC32R2ME11D
DIODE GEN PURP 1.6KV 40A DO203AB datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SMV datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COMPUTER SGL-BRD BL2500 29.4MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 48POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 435MA 250 MOHM TH datasheet.pdf