United Chemi-Con EKMG500EC3332MMP1S
EKMG500EC3332MMP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500EC3332MMP1S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500EC3332MMP1S.pdf
Availability of EKMG500EC3332MMP1S
QUANTITY
EKMG500EC3332MMP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500EC3332MMP1S
Internal Part NumberEIS-EKMG500EC3332MMP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.77A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500EC3332MMP1S
Related LinksEKMG500EC, EKMG500EC3332MMP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500EC3332MMP1S Details Description
Related parts for EKMG500EC3332MMP1S
CAP ALUM 3600UF 500V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 29.1KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR QP8-1L datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 14' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf