United Chemi-Con EKMG500ELL471MJ20S
EKMG500ELL471MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500ELL471MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500ELL471MJ20S.pdf
Availability of EKMG500ELL471MJ20S
QUANTITY
EKMG500ELL471MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500ELL471MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMG500ELL471MJ20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500ELL471MJ20S
Related LinksEKMG500EL, EKMG500ELL471MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500ELL471MJ20S Details Description
Related parts for EKMG500ELL471MJ20S
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
EVAL KIT ADXL362Z datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
BOARD EVAL RCVR EZRADIO 868MHZ datasheet.pdf