United Chemi-Con EKMG500ELLR10ME11D
EKMG500ELLR10ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500ELLR10ME11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500ELLR10ME11D.pdf
Availability of EKMG500ELLR10ME11D
QUANTITY
EKMG500ELLR10ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500ELLR10ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG500ELLR10ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500ELLR10ME11D
Related LinksEKMG500EL, EKMG500ELLR10ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500ELLR10ME11D Details Description
Related parts for EKMG500ELLR10ME11D
COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC HOLD REGISTER 9BIT ECL 28PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2812 datasheet.pdf
RELAY BLK OUT W/O SLAVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 17POS datasheet.pdf
CABLE FOR SERIES CONNECT 500MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf