United Chemi-Con EKMG500ELLR47ME11D
EKMG500ELLR47ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500ELLR47ME11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500ELLR47ME11D.pdf
Availability of EKMG500ELLR47ME11D
QUANTITY
EKMG500ELLR47ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500ELLR47ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG500ELLR47ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.2mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500ELLR47ME11D
Related LinksEKMG500EL, EKMG500ELLR47ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500ELLR47ME11D Details Description
Related parts for EKMG500ELLR47ME11D
CAP CER 470PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
.07" 60DEG BEVEL SOLDER TIP 600 datasheet.pdf
IC BUFFER UHS 3-STATE 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FUSE STRIP HSB 40A ZN/SN 10K datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 10W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 1COAX+1LV SKT datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf