United Chemi-Con EKMG500ELLR47ME11D
EKMG500ELLR47ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500ELLR47ME11D
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500ELLR47ME11D.pdf
Availability of EKMG500ELLR47ME11D
QUANTITY
EKMG500ELLR47ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500ELLR47ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG500ELLR47ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.2mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500ELLR47ME11D
Related LinksEKMG500EL, EKMG500ELLR47ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500ELLR47ME11D Details Description
Related parts for EKMG500ELLR47ME11D
TOOL CRIMP CPC PROCRIMPER III datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 473.1UH SMD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 93.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 38.58"L X 29.13"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf