United Chemi-Con EKMG500ETC220ME11D
EKMG500ETC220ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500ETC220ME11D
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500ETC220ME11D.pdf
Availability of EKMG500ETC220ME11D
QUANTITY
EKMG500ETC220ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500ETC220ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG500ETC220ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesKMG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500ETC220ME11D
Related LinksEKMG500ET, EKMG500ETC220ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500ETC220ME11D Details Description
Related parts for EKMG500ETC220ME11D
LAMP INCAND 48V T 1 3/4 datasheet.pdf
PNEUM TIMER DELAY .4 SEC N.O. datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 11KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 121.109MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf