United Chemi-Con EKMG630EMC102ML25S
EKMG630EMC102ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG630EMC102ML25S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKMG630EMC102ML25S.pdf
Availability of EKMG630EMC102ML25S
QUANTITY
EKMG630EMC102ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG630EMC102ML25S
Internal Part NumberEIS-EKMG630EMC102ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG630EMC102ML25S
Related LinksEKMG630EM, EKMG630EMC102ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG630EMC102ML25S Details Description
Related parts for EKMG630EMC102ML25S
INLET C16 6.3 QC 1.5MM PNL SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB ROM 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
METRAL T 5X6 STB REC. datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF B datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf