United Chemi-Con EKMG630ETC220ME11D
EKMG630ETC220ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG630ETC220ME11D
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKMG630ETC220ME11D.pdf
Availability of EKMG630ETC220ME11D
QUANTITY
EKMG630ETC220ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG630ETC220ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG630ETC220ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)