United Chemi-Con EKMG630ETD220ME11D
EKMG630ETD220ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG630ETD220ME11D
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKMG630ETD220ME11D.pdf
Availability of EKMG630ETD220ME11D
QUANTITY
EKMG630ETD220ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG630ETD220ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG630ETD220ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG630ETD220ME11D
Related LinksEKMG630ET, EKMG630ETD220ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG630ETD220ME11D Details Description
Related parts for EKMG630ETD220ME11D
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 25C P 8" WHT JACKP NI datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
08P MTA156 CONN ASSY 18AWG ORA datasheet.pdf
CAP 2.2 UF 20% 63 V datasheet.pdf