United Chemi-Con EKMH100VNN273MQ40S
EKMH100VNN273MQ40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH100VNN273MQ40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
EKMH100VNN273MQ40S.pdf
Availability of EKMH100VNN273MQ40S
QUANTITY
EKMH100VNN273MQ40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH100VNN273MQ40S
Internal Part NumberEIS-EKMH100VNN273MQ40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH100VNN273MQ40S
Related LinksEKMH100VN, EKMH100VNN273MQ40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH100VNN273MQ40S Details Description
Related parts for EKMH100VNN273MQ40S
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET DBL 5POS datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.017DIA GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13K OHM 1% 30W datasheet.pdf
TRANSFORMER FORWARD 128UH SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf