United Chemi-Con EKMH100VSN103MP25T
EKMH100VSN103MP25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH100VSN103MP25T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
EKMH100VSN103MP25T.pdf
Availability of EKMH100VSN103MP25T
QUANTITY
EKMH100VSN103MP25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH100VSN103MP25T
Internal Part NumberEIS-EKMH100VSN103MP25T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)83 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH100VSN103MP25T
Related LinksEKMH100VS, EKMH100VSN103MP25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH100VSN103MP25T Details Description
Related parts for EKMH100VSN103MP25T
IC MPU MPC82XX 300MHZ 408TBGA datasheet.pdf
VARISTOR 35V 280A 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 62.208MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 2.5MM datasheet.pdf
SERVO DRIVE 200W 120V G-SER datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 22 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BOEING, LC datasheet.pdf
CAP POLYMER 27UF 20% 50V T/H datasheet.pdf