United Chemi-Con EKMH101VNN222MR40S
EKMH101VNN222MR40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH101VNN222MR40S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
EKMH101VNN222MR40S.pdf
Availability of EKMH101VNN222MR40S
QUANTITY
EKMH101VNN222MR40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH101VNN222MR40S
Internal Part NumberEIS-EKMH101VNN222MR40S
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)113 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH101VNN222MR40S
Related LinksEKMH101VN, EKMH101VNN222MR40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH101VNN222MR40S Details Description
Related parts for EKMH101VNN222MR40S
IC CTRLR SMPS GREEN OVP 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf