United Chemi-Con EKMH101VNN392MA45T
EKMH101VNN392MA45T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH101VNN392MA45T
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
EKMH101VNN392MA45T.pdf
Availability of EKMH101VNN392MA45T
QUANTITY
EKMH101VNN392MA45T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH101VNN392MA45T
Internal Part NumberEIS-EKMH101VNN392MA45T
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)64 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.67A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH101VNN392MA45T
Related LinksEKMH101VN, EKMH101VNN392MA45T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH101VNN392MA45T Details Description
Related parts for EKMH101VNN392MA45T
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 6LFCSP datasheet.pdf