United Chemi-Con EKMH101VSN561MP25T
EKMH101VSN561MP25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH101VSN561MP25T
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
EKMH101VSN561MP25T.pdf
Availability of EKMH101VSN561MP25T
QUANTITY
EKMH101VSN561MP25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH101VSN561MP25T
Internal Part NumberEIS-EKMH101VSN561MP25T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)444 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH101VSN561MP25T
Related LinksEKMH101VS, EKMH101VSN561MP25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH101VSN561MP25T Details Description
Related parts for EKMH101VSN561MP25T
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 1206 datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 910NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf