United Chemi-Con EKMH160VNN683MA63T
EKMH160VNN683MA63T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH160VNN683MA63T
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
EKMH160VNN683MA63T.pdf
Availability of EKMH160VNN683MA63T
QUANTITY
EKMH160VNN683MA63T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH160VNN683MA63T
Internal Part NumberEIS-EKMH160VNN683MA63T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance68000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.36A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH160VNN683MA63T
Related LinksEKMH160VN, EKMH160VNN683MA63T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH160VNN683MA63T Details Description
Related parts for EKMH160VNN683MA63T
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN COVER STRAIN RELIEF 19POS datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 20ppm 8pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 1.5A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf