United Chemi-Con EKMH160VSN153MR25T
EKMH160VSN153MR25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH160VSN153MR25T
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
EKMH160VSN153MR25T.pdf
Availability of EKMH160VSN153MR25T
QUANTITY
EKMH160VSN153MR25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH160VSN153MR25T
Internal Part NumberEIS-EKMH160VSN153MR25T
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH160VSN153MR25T
Related LinksEKMH160VS, EKMH160VSN153MR25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH160VSN153MR25T Details Description
Related parts for EKMH160VSN153MR25T
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TUBE SHEILD FOR 1083-3M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8HTSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf