United Chemi-Con EKMH181VRT272MB50N
EKMH181VRT272MB50N picture photo
Mfg. Part Number
EKMH181VRT272MB50N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
EKMH181VRT272MB50N.pdf
Availability of EKMH181VRT272MB50N
QUANTITY
EKMH181VRT272MB50N Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH181VRT272MB50N
Internal Part NumberEIS-EKMH181VRT272MB50N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)92 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.92A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH181VRT272MB50N
Related LinksEKMH181VR, EKMH181VRT272MB50N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH181VRT272MB50N Details Description
Related parts for EKMH181VRT272MB50N
CONN HEADER 40POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V HS 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf