United Chemi-Con EKMH201VNN221MQ20T
EKMH201VNN221MQ20T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VNN221MQ20T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VNN221MQ20T.pdf
Availability of EKMH201VNN221MQ20T
QUANTITY
EKMH201VNN221MQ20T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VNN221MQ20T
Internal Part NumberEIS-EKMH201VNN221MQ20T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current830mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VNN221MQ20T
Related LinksEKMH201VN, EKMH201VNN221MQ20T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VNN221MQ20T Details Description
Related parts for EKMH201VNN221MQ20T
CAP CER 510PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
VARISTOR 504V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
BLADE #2 100PC datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 110POS DL .100 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MEM CARD FLASH CARD 8GB CLASS 4 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC UF RADIAL datasheet.pdf