United Chemi-Con EKMH201VNN471MQ30N
EKMH201VNN471MQ30N picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VNN471MQ30N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VNN471MQ30N.pdf
Availability of EKMH201VNN471MQ30N
QUANTITY
EKMH201VNN471MQ30N Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VNN471MQ30N
Internal Part NumberEIS-EKMH201VNN471MQ30N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.41A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VNN471MQ30N
Related LinksEKMH201VN, EKMH201VNN471MQ30N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VNN471MQ30N Details Description
Related parts for EKMH201VNN471MQ30N
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 123MA 11.8 OHM datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A GOLD T/ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPECIAL QD MAT 34"X65.25" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EMITTER UV 390NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
40 KHZ SMD TOP VIEW datasheet.pdf