United Chemi-Con EKMH201VNN561MQ35T
EKMH201VNN561MQ35T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VNN561MQ35T
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VNN561MQ35T.pdf
Availability of EKMH201VNN561MQ35T
QUANTITY
EKMH201VNN561MQ35T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VNN561MQ35T
Internal Part NumberEIS-EKMH201VNN561MQ35T
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.53A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VNN561MQ35T
Related LinksEKMH201VN, EKMH201VNN561MQ35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VNN561MQ35T Details Description
Related parts for EKMH201VNN561MQ35T
RES ARRAY 4 RES 4.3 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN CHAMP GUIDE PIN .050 datasheet.pdf
IC CONTROLLER S-PHASE 32QFN datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL9103IRUW datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 500 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 230MA 2.21 OHM datasheet.pdf