United Chemi-Con EKMH250VNN183MQ50T
EKMH250VNN183MQ50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH250VNN183MQ50T
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
EKMH250VNN183MQ50T.pdf
Availability of EKMH250VNN183MQ50T
QUANTITY
EKMH250VNN183MQ50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH250VNN183MQ50T
Internal Part NumberEIS-EKMH250VNN183MQ50T
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.54A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH250VNN183MQ50T
Related LinksEKMH250VN, EKMH250VNN183MQ50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH250VNN183MQ50T Details Description
Related parts for EKMH250VNN183MQ50T
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
BLE MOD IPEX ANT CONN SMARTBASIC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf