United Chemi-Con EKMH250VSN153MR35W
EKMH250VSN153MR35W picture photo
Mfg. Part Number
EKMH250VSN153MR35W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
EKMH250VSN153MR35W.pdf
Availability of EKMH250VSN153MR35W
QUANTITY
EKMH250VSN153MR35W Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH250VSN153MR35W
Internal Part NumberEIS-EKMH250VSN153MR35W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.13A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH250VSN153MR35W
Related LinksEKMH250VS, EKMH250VSN153MR35W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH250VSN153MR35W Details Description
Related parts for EKMH250VSN153MR35W
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
.090 WIRE SEAL RED datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
300 MHz to 1000 MHz Quadrature Modulator IC datasheet.pdf